خبرها

هنر نظارت بر بلبرینگ های کم سرعت

ماشین آلات کم سرعت به عنوان ماشین هایی با سرعت کار کمتر از 600 دور در دقیقه طبقه بندی می شوند. اینها به عنوان حیاتی ترین اقلام در خط تولید شناخته می شوند و عموماً بزرگ با اینرسی چرخشی بالا هستند. در گذشته، علاقه چندانی به نظارت بر وضعیت این ماشین‌ها وجود نداشت، زیرا تمایل کمتری به خراب شدن دارند. با این حال، اگر خرابی رخ دهد، زمان از کار افتادگی و هزینه‌های جایگزینی می‌تواند بسیار زیاد باشد که می‌تواند منجر به از دست دادن هنگفت تولید شود.


استفاده از سونوگرافی برای بازرسی و نظارت بر بلبرینگ های سرعت آهسته


اجزای متحرک این ماشین ها که نیاز به نظارت بر وضعیت دارند، عمدتاً بلبرینگ ها و چرخ دنده ها هستند. در این مقاله، ابزارهای جدید و پیشرفته را برای تسهیل نظارت بر وضعیت ماشین آلات با سرعت کم، با تمرکز اصلی بر نظارت بر وضعیت بلبرینگ المنت غلتشی مورد بحث قرار خواهیم داد.


چالش‌ های نظارت بر بلبرینگ با سرعت پایین

برای یاتاقان‌ های پر سرعت، فناوری‌ های مختلف معمولاً بخشی از برنامه PdM هستند: لرزش، ترموگرافی و تجزیه و تحلیل زباله‌ های سایشی. مانیتورینگ بلبرینگ با سرعت پایین داستان متفاوتی است. این فناوری‌ های متداول تا زمانی که برای سرعت‌ های کمتر از 250 دور در دقیقه دیر نشده، بی‌ اثر هستند. در کاربردهای با سرعت آهسته، خرابی زودهنگام یاتاقان همچنان یک مشکل بدنام باقی می ماند - مگر اینکه از اولتراسوند استفاده شود.چرا اولتراسوند؟

نظارت بر بلبرینگ سرعت آهسته با سونوگرافی آنقدرها هم که فکر می کنید دشوار نیست. از آنجایی که اکثر ابزارهای اولتراسوند پیشرفته دارای دامنه حساسیت و تنظیم فرکانس وسیعی هستند، می‌توانید به کیفیت آکوستیک بلبرینگ، به خصوص در سرعت‌های پایین‌تر گوش دهید.


در کاربردهای بیرینگ با سرعت آهسته (معمولاً کمتر از 25 دور در دقیقه)، بلبرینگ صدای اولتراسونیک کمی تولید می کند. در این حالت، نه تنها به صدای بلبرینگ گوش دهید، بلکه مهمتر از آن، تجزیه و تحلیل فایل صوتی اولتراسوند ضبط شده در یک نرم افزار تجزیه و تحلیل طیف، با تمرکز بر شکل موج زمانی برای مشاهده هرگونه ناهنجاری وجود دارد. اگر صداهای «ترق» یا «ترق» وجود داشته باشد، نشانه‌ای از وقوع تغییر شکل وجود دارد. در یاتاقان‌های سرعت بالای 25 دور در دقیقه، می‌توان یک سطح دسی‌بل پایه را تنظیم کرد و در طول زمان خوانش سطح دسی‌بل مربوطه را تغییر داد.


چگونه کار می کند؟

وظیفه اصلی دستگاه اولتراسوند تبدیل فرکانس بالا به صدای قابل شنیدن است. به این هتروداینگ می گویند. اپراتوری که اصول اصطکاک یاتاقان را می‌داند می‌تواند یک یاتاقان سالم را تشخیص دهد، یک سیگنال ثابت آرام را از یک یاتاقان معیوب تولید می‌کند، و باعث ایجاد یک زنگ یا صدای تروق متناوب یا خاص می‌شود. با این حال، گوش دادن کافی نیست. اندازه گیری های قابل اعتماد برای ساختن یک برنامه PdM جامد مورد نیاز است. در غیر این صورت، ابزار شما یک گوشی پزشکی بیش نیست.برای مثال، UE Systems Ultraprobe 15000 به شما امکان می دهد قبل از اینکه ضبط را برای آپلود در نرم افزار DMS ذخیره کند، به کیفیت صدا گوش دهید و اطلاعات پایه را مقایسه کنید. از آنجا، می توانید سطوح زنگ هشدار را تنظیم کنید و داده ها را برای تعیین وضعیت بلبرینگ تجزیه و تحلیل کنید.


خط پایین

برای یاتاقان‌های سرعت آهسته، تکیه بر کیفیت و الگوی صدا بسیار مهم است. برای تسهیل تجزیه و تحلیل داده‌ها، توصیه می‌شود از ابزار اولتراسونیک با قابلیت ضبط صدا مانند Ultraprobe 15000 یا سیستم OnTrak SmartLube استفاده کنید که می‌تواند عمر بلبرینگ‌های شما را مدیریت کرده و تعداد خرابی یاتاقان‌های ناشی از روغن‌کاری نامناسب را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. پس از ضبط صدا، بر روی نرم افزار تحلیل طیف صدا آنالیز می شود. سپس، متخصصان تعمیر و نگهداری می توانند صدای تولید شده توسط یک بلبرینگ با سرعت پایین را ضبط کرده، فایل را در نرم افزار بارگذاری کرده و آن را تجزیه و تحلیل کنند. این نرم افزار اطلاعات ارزشمندی را در مورد زمانی که یک یاتاقان نیاز به روغن کاری یا تعویض در صورت قریب الوقوع بودن خرابی دارد ارائه می دهد.نظرات (0)

لطفا نظر دهید

محبوب

لیست کاسه نمد های ماشینی 30 دی 1396, 12:59
دانلود نرم افزار SKF 8 آذر 1396, 21:46
لیست قیمت بلبرینگ های ژاپنی چینی و رومان 19 آبان 1398, 18:01
کاسه نمد TTO 22 فروردین 1397, 21:30
معرفی بلبرینگ های سری NU NJ N (یاطاقان غلتکی استوانه ای) 28 بهمن 1396, 15:47

تقویم

نظرشما در مورد سایت؟