تلفن AEMBearings
تلفن ها :
051-37665347
09354117894 عدالتی
Whats App
+98 9354117894
تماس با ما
« AEMBearings.IR »
AEM Bearings » خبرها » افزایش عمر یاتاقانهای موتوری

افزایش عمر یاتاقانهای موتوری


یاطاقانهای موتور گل باید به دقت طراحی شوند زیرا از آنها خواسته می شود با استرس های استثنایی و به ویژه شرایط سخت روبرو شوند

روغن کاری یاتاقان های گل و لای چالش های خاصی در بخش اکتشاف نفت و گاز با خرابی های ناشی از خرابی پرهزینه ایجاد می کند. با این وجود ، روش هایی برای اطمینان بیشتر یاتاقان های موتوری وجود دارد ، همانطور که رولان موتنتالر ، مدیر توسعه تجارت و نفت در SKF ، توضیح می دهد.

با وجود بسیاری از هزینه های تجهیزات دکل و خدمه روزانه بالغ بر 200000 یورو ، حتی کوتاهترین اختلال در تولید می تواند برای شرکت های نفت و گاز هزینه های چشمگیر در درآمد از دست رفته را هزینه کند. این باعث می شود قابلیت اطمینان شماره یک عامل مهم موفقیت در این بخش مهم انرژی باشد.

قابلیت اطمینان به دلیل پیوند ذاتی آن با بهره وری و بنابراین سودآوری ، در هسته اصلی هر توسعه نفت و گاز است. تأثیر بر بهره وری بیشتر از «پایان شدید اکتشاف نفت و گاز» وجود ندارد - سیم مته (که در اصل شامل لوله مته ، یقه های مته ، ابزار و بیت حفاری است).

تجهیزات حفاری باید سازندهای زمین شناسی مختلفی از جمله سنگ سخت و شن و ماسه را کنترل کنند ، بنابراین بارهای محوری و شوک به طرز چشمگیری زیاد هستند و حالت های خرابی احتمالی زیادی وجود دارد ، از جمله خوردگی های سنگین و حلقه های ترک خورده.


یاطاقان موتور گل و لای استفاده شده برای حفاری نفت و گاز باید با اطمینان در این محیط فوق العاده خواستار عمل کند. اما چالش ها به همین جا ختم نمی شوند. علاوه بر مقابله با بارهای شدید ، یاتاقانهای مورد استفاده در حفاری های نفت و گاز باید با گل بسیار ساینده که حاوی> 10٪ محتوای جامد مانند شن و ماسه است ، روغن کاری کنند. این به ناچار ساییدگی ساینده روی حلقه ها و توپ ها را افزایش می دهد. مهمتر از این ، یاتاقانهای لجن موتور باید با مواد افزودنی شیمیایی سخت مانند کلریدها روبرو شوند.


روغن کاری یاتاقان های لجن گازی نسبتاً ساده است - گل تا حدود 10،000 psi (690 بار) تحت فشار قرار می گیرد و از طریق رشته مته سراشیبی پمپ می شود. از طریق موتور عبور می کند ، پشته یاتاقان را روغن کاری می کند ، سپس از طریق دریل مته عبور داده و به خارج از رشته مته سوق می یابد ، در حالیکه مواد مته حفاری را با آن به سطح زمین می برد. گل و لای باقی مانده ها قبل از پمپ کردن در سوراخ در یک عمل حلقه بسته ، بر روی دکل حفاری فیلتر و فیلتر می شوند.


برای سالهای متمادی ، بیت مته "پیوند ضعیف" در رشته حفاری از نظر بهره وری است ، بنابراین کار توسعه در این زمینه متمرکز شده است. در نتیجه پیشرفت در عملکرد بیت مته و بخش قدرت موتور ، "پیوند ضعیف" روی یاتاقان حرکت کرده است. این باعث می شود SKF از قابلیت های گسترده خود در تحلیل خرابی ، مهندسی مواد و آزمایش و طراحی برای پیشگامان یاتاقان های جدید گل استفاده کند که امکان افزایش معنی داری در مدت زمان متوسط ​​بین خرابی ها را فراهم می کند (به کادر مراجعه کنید).


چالش های ما به عنوان یک تولید کننده شامل استفاده از مواد ویژه مانند فولادهای مقاوم در برابر سایش است. و گرچه آرام آرام شروع به بهبود می کند ، قیمت نفت خام در سال های اخیر به طرز چشمگیری کاهش یافته است. این در شرایطی است که هزینه حفاری و استخراج نفت همچنان بالاست ، بنابراین بازیکنان بزرگ به دنبال راه هایی برای بهینه سازی هر قطعه تجهیزات - از جمله یاتاقان های موتور گل آلود هستند - برای به حداکثر رساندن بهره وری و به حداقل رساندن هزینه های عملیاتی.


یک موتور گل و لای SKF معمولی بین هشت تا 12 ردیف یاتاقان دارد. هنگامی که یاطاقان جدید است ، بیشتر بار توسط چند ردیف اول گرفته می شود. از آنجا که هر سطر شروع به پوشیدن می کند ، بار به ردیف بعدی و ردیف بعدی منتقل می شود تا اینکه تمام ردیف ها به طور مساوی پوشیده شوند. سپس ، بار به ردیف اول منتقل می شود و روند تکرار می شود.


از آنجا که هر وضعیت متفاوت است ، SKF مجموعه خاصی از ابزارها را برای سفارشی کردن یاتاقان های پشته گل برای هر پروژه بسته به محدودیت فضا ، نوسان تقاضا در عملیات حفاری ، عمق و جهت حفاری و شرایط زمین شناسی به ارمغان می آورد. این ابزارها شامل آزمایش های داخلی ، برخی آزمایش های میدانی و بررسی روند و پارامترهای عملیاتی است. جعبه بیشتر در این باره توضیح می دهد.


با افزایش پیش بینی فعالیت حفاری در سراسر جهان طی سال های آینده ، افزایش قابلیت اطمینان به میانگین زمان طولانی قبل از شکست تبدیل می شود و عملکرد بهبود یافته ارائه شده توسط شرکت هایی مانند SKF یک مزیت اساسی برای تولید کنندگان نفت به دنبال کسب یک حاشیه در این بازار رقابتی وحشیانه فراهم می کند.


BOX
فرآیند طراحی SKF


برای بهبود عملکرد تحمل و قابلیت اطمینان در کاربردهای اکتشاف نفت و گاز ، مهندسان SKF از ابزارهای اختصاصی طراحی و شبیه سازی این شرکت استفاده کرده اند:
• رفتار یک پشته تحمل را به طور دقیق تعریف کنید.
• تحمل باربری را برای به حداقل رساندن فشارها و بهینه سازی ظرفیت حمل بار طراحی کنید.
• طرح ها و مواد جدید را آزمایش کنید.


تجزیه و تحلیل دقیق بار تحمل در یک محیط کار "زنده" غیرممکن است زیرا در هنگام کار به سر مته نمی توان دسترسی داشت. با این حال ، SKF یک دکل آزمایشی ساخته است که شرایط عملیاتی اجزای بلبرینگ پشته گل را شبیه سازی می کند تا راه های حل مشکل خرابی زودرس را بررسی کند. با استفاده از این سکوها ، این شرکت توانسته است الگوهای سایش و ترک خوردگی در رینگ ها را به روشی متناسب با حالت های خرابی معمولی تکرار کند.


با این حال ، روش SKF فراتر از تجزیه و تحلیل تحمل ، شامل بررسی کل برنامه و محیط عملیاتی است. یک مهارت منحصر به فرد SKF ، عمق آگاهی از توسعه مواد ، به ویژه فولاد است.


تجزیه و تحلیل شکست اولیه ریشه انجام شده توسط مهندسان SKF نشان داد که فولاد پایه و همچنین فرآیندهای پس از تولید تأثیر معنی داری بر عمر سرویس تحمل دارند.


SKF تعداد محدودی از بلبرینگهای طراحی جدید را برای تجهیزات آزمایشگاهی تولید کرد. و همچنین از فولاد ویژه برای مقاومت در برابر سایش بهتر ، یاتاقان ها دارای یک مکمل کامل از توپ برای افزایش ظرفیت حمل بار ، حلقه های قابل تعویض برای توزیع بار بهینه شده و یک هندسه داخلی منحصر به فرد برای حمایت از بارهای سنگین محوری و مقاومت در برابر آلودگی ها هستند.


پس از نتایج مثبت در سکوهای تست SKF ، یاتاقان ها در یک مشتری مشتری به بهره برداری رسید
29 مهر 1398, 10:53 / خبرها

نظر بدهید


up